“Czyste powietrze wokół nas” 2024

W dniach od 05.03.2024 do 12.03.2024 w Oddziałach  Przedszkolnych naszej szkoły realizowano program przedszkolnej edukacji tytoniowej “Czyste powietrze wokół nas”.

Głównym jego założeniem jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi. Poszczególne zajęcia skoncentrowane są na odbiorze wrażeń poprzez oddziaływanie na wiele zmysłów dzieci oraz dostosowane są do rozwoju poznawczego, aktywności, doświadczeń i potrzeb dziecka.

W trakcie działań związanych z projektem dzieci poznały główną postać programu – sympatycznego „Dinka”. Wraz z nim „Biedronki” i „Krasnoludki” poznały  różne rodzaje i źródła dymu, w tym także dym papierosowy. W trakcie oglądania filmu edukacyjnego dzieci poznały szkodliwe skutki palenia czynnego i biernego. Udział w projekcie pozwolił też na poznanie właściwego zachowania w zadymionym pomieszczeniu.

“Biedronki” wspólnie z dinozaurem śpiewały piosenkę „Zielony Dinek”, poznawały zapachy kwiatów, kolorowały odznaki „Nie pal przy mnie” wykonały plakat “Co dymi?”, „Wszystkim jest wesoło, gdy czyste powietrze wkoło”

Wszystkie zajęcia spotkały się z pozytywnym odbiorem, zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców.

 

Opracowała: A. Koziej.

 

Pasek narzędzi ułatwień dostępu