„Ciecz nienewtonowska”

W dniu 21.02.2020 uczeń kl. V Łukasz Kruk w ramach zajęć z panią Anetą Danilczuk przygotował tzw. „Ciecz nienewtonowską”. Jest to płyn, który pozornie przeczy prawom fizyki. W spoczynku, bez działającej na niego żadnej siły zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy tylko dostarczymy mu jakąś energię, np. poprzez nacisk, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe. Po wykonaniu doświadczenia, uczeń odwiedził Oddział Przedszkolny „B” i w prostych słowach wyjaśnił młodszym kolegom zasady działania tej cieczy. Zaprezentował też efekt własnych działań, po czym „Biedronki” pod jego i nauczycieli nadzorem samodzielnie sprawdzały cechy mieszaniny. W podziękowaniu za wzbudzanie zainteresowań badawczych, zachęcanie do samodzielnego badania otaczającego świata młodsi uczniowie przygotowali dyplom dla kolegi. Brawo Łukasz!!!!!

 

Pasek narzędzi ułatwień dostępu