Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

„DZIECKO MA PRAWO BYĆ SOBĄ. MA PRAWO DO POPEŁNIANIA BŁĘDÓW. MA PRAWO DO POSIADANIA WŁASNEGO ZDANIA. MA PRAWO DO SZACUNKU. NIE MA DZIECI – SĄ LUDZIE.”

                                                                                                                                                                                                      Janusz Korczak

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka  na całym świecie obchodzony jest  20 listopada. Najważniejszym dokumentem, który obejmuje prawa dziecka jest Konwencja o prawach dziecka. Uchwalona została w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Zapisy w niej zawarte stanowią podstawę działalności organizacji UNICEF której celem jest nadrzędne poszanowanie dobra dziecka.

Przedszkolaki z grupy „Smerfy” świętowały ten dzień ubierając się na kolor niebieski.  Uczniowie z grupy młodszej „Smerfy” wykonały wspólnie ze swoją Panią plakat przedstawiający prawa dziecka oraz odbiły swoje rączki zamaczając je uprzednio w niebieskiej farbie. Nie zabrakło także wspólnej rozmowy na temat praw dziecka. Przedszkolaki obejrzeli film o Konwencji Praw Dziecka.
W grupie starszej  „Biedronki” uczniowie obejrzeli film edukacyjny „Prawa dziecka”. Wykonali plakat ilustrujący prawa dziecka nie zabrakło również tańca z niebieskimi tasiemkami symbolizującymi obchodzone święto.

Pasek narzędzi ułatwień dostępu