Regulamin punktu wydawania posiłków w Publicznej Szkoły Podstawowej w Szpikołosach
Podstawa prawna: Art.67a ust.3 ustawy o systemie oświaty – (Dz. U. z 2016r. poz. 1943, 1954, 1985 i 2169 oraz z 2017r. poz. 60)
§ 1
Postanowienia ogólne
- Do korzystania ze stołówki są uprawnieni uczniowie i pracownicy szkoły oraz w szczególnych sytuacjach inne osoby za zgodą Dyrektora Szkoły.
- Punkt wydawania posiłków nie funkcjonuje w czasie ustawowych dni wolnych od pracy, sobót, niedziel, świąt, dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktycznych, przerw świątecznych, ferii.
- Za bieżący stan higieny punktu wydawania posiłków odpowiada sprzątaczka.
- Za bezpieczeństwo uczniów korzystających z punktu wydawania posiłków odpowiadają: wychowawcy świetlicy oraz inni wyznaczeni przez Dyrektora Szkoły pracownicy pedagogiczni pełniący dyżur w trakcie wydawania posiłków.
- Na tablicy ogłoszeń wywieszony jest jadłospis na dwa tygodnie. Jadłospis jest dodatkowo publikowany na szkolnej stronie internetowej.
- W jadłospisie podaje się występujące w posiłkach alergeny.
- W szczególnych sytuacjach (awarie urządzeń, absencja personelu) zastrzega się możliwość dokonywania zmian w jadłospisach bez wcześniejszego ich publikowania.
- Uczniowie mogą zgłaszać propozycje dań do jadłospisu do wychowawców świetlicy.
- Obiady muszą być spożywane przez uczniów w punkcie wydawania posiłków. W przypadku nieobecności w szkole ucznia, obiad może być wydany na wynos dorosłym członkom rodziny ucznia w dostarczone przez nich naczynia w godzinach od 10.00 do 12.00
- Naczynia powinny być przekazane dyżurującemu pracownikowi świetlicy, tak aby rodzice (opiekunowie) nie wchodzili do pomieszczenia punktu wydawania posiłków.
Zalecenia dotyczące posiłków wydawanych w punkcie wydawania posiłków
- Posiłki i napoje oferowane uczniom w szkole powinny być wydawane w odpowiednich warunkach higienicznych i mieć wartość energetyczną i odżywczą odpowiednią do wieku i potrzeb odbiorców. Powinny być przygotowane w dniu wydania do spożycia, w warunkach zabezpieczających przed rozwojem zanieczyszczeń mikrobiologicznych (odpowiedni sprzęt, temperatura obróbki i przechowywania). Posiłki powinny być urozmaicone oraz powinny charakteryzować się dobrym smakiem, zapachem i konsystencją.
- Jadłospisy muszą uwzględniać zasady ich układania, w tym zalecenia dotyczące doboru produktów spożywczych i metod obróbki kulinarnej. Jadłospisy zawierają wykaz alergenów występujących w posiłkach.
- Dyrektor lub osoba przez niego upoważniona mają prawo kontrolowania jakości wydawanych posiłków, w tym ich zgodności z recepturą dostarczonych jadłospisów oraz podejmować działania zapobiegające nienależytemu przygotowywaniu oferowanych uczniom posiłków.
- Posiłki wydawane są dzieciom i uczniom w naczyniach jednorazowego użytku.
§3
Zasady korzystania z punktu wydawania posiłków
- W punkcie wydawania posiłków funkcjonuje elektroniczny system Werp służący do organizacji ewidencji i wydawania posiłków.
- Wydawanie posiłków odbywa się od godziny 10.00 do godziny 12.00.
- Na przerwie od godziny 10.35 do 10.55 z punktu wydawania posiłków korzystają uczniowie klas I – VII, od godziny 11.00 do godziny 12.00 korzystają dzieci z Punktu Przedszkolnego i Oddziału Przedszkolnego.
- W szczególnych sytuacjach (wyjście na basen, zawody, konkursy, wycieczki, zwolnienia z lekcji) wychowawcy świetlicy umożliwiają korzystanie uczniom z punktu poza wyznaczonymi przerwami.
- W szczególnych sytuacjach (powrót z zawodów, konkursów, wycieczek), w porozumieniu z personelem punktu istnieje możliwość wydawania obiadów do godziny…. Informacja powinna być przekazana w danym dniu do godziny…
- W dniach, w których następuje w szkole zmiana planu zajęć, wydawanie posiłków może odbywać się w innych godzinach. O zmianie godzin wydawania posiłków informuje się z wyprzedzeniem społeczność szkolną poprzez publikację na tablicy ogłoszeń oraz na szkolnej stronie internetowej.
- Uczniowie zgłaszający się do punktu wydawania posiłków muszą posiadać elektroniczną kartę abonamentową.
- Uczniowie są zobowiązani do przyłożenia karty abonamentowej do elektronicznego czytnika znajdującego się przy okienku ekspedycji potraw.
- Na podstawie danych, po przyłożeniu przez ucznia karty abonamentowej pracowni kuchni po stwierdzeniu że uczeń posiada wykupiony obiad na dany dzień wydaje posiłek.
- Jeżeli po przyłożeniu karty pracownik kuchni stwierdza, że posiłek został już wydany w danym dniu, informuje o tym dyżurującego wychowawcę świetlicy szkolnej, który wyjaśnia sprawę.
- W wyjątkowych sytuacjach, w przypadku braku karty abonamentowej posiłek może być wydany, pod warunkiem, że został wykupiony. W takiej sytuacji pracownik kuchni weryfikuje uprawnienie ucznia do posiłku wyszukując jego nazwisko w elektronicznej bazie abonentów. Uczniowie zgłaszają brak karty wychowawcy świetlicy, mogą otrzymać posiłek wówczas, gdy na danej przerwie wydano już posiłki uczniom posiadającym karty abonamentowe.
- W przypadku zgubienia, zniszczenia lub kradzieży karty abonentowej uczeń lub jego rodzice zgłaszają to w sekretariacie. Karta zostanie wówczas unieważniona. Dla ucznia zostanie wówczas wykonana nowa karta abonamentowa, do czasu jej wykonania uczeń posługiwał się będzie kartą zastępczą. Kartę zastępczą uczeń zwraca w chwili otrzymania nowej karty abonamentowej. Za wykonanie nowej karty pobierana będzie opłata w wysokości nie przekraczającej kosztów jej wytworzenia.
- Uczniowie zajmują miejsca wskazane przez dyżurujących pracowników pedagogicznych.
- Przy stoliku obiad spożywa tyle osób, ile jest przy nim miejsc.
- Zasady bezpieczeństwa i higieny:
- w punkcie wydawania posiłków , w godzinach wydawania obiadów, mogą przebywać wyłącznie osoby spożywające posiłek oraz pracownicy pedagogiczni sprawujący nad nimi opiekę,
- rodzice (opiekunowie) oczekują na dzieci jedzące obiad przy szatni,
- wszyscy korzystający z punktu wydawania posiłków powinni dbać o ład i porządek,
- w trakcie oczekiwania na wydanie posiłku obowiązuje kolejka w jednym szeregu, bez przepychania się,
- uczniowie biegnący na przerwach do punktu, przepychający się w kolejce stanowią zagrożenie bezpieczeństwa innych i mogą być przez dyżurujących pracowników pedagogicznych przesunięci na koniec kolejki,
- uczniowie do stołówki wchodzą bez tornistrów i w obuwiu zmiennym,
- należy zachować porządek podczas spożywania posiłku (w przypadku zabrudzenia podłogi należy zgłosić personelowi lub dyżurującym pracownikom pedagogicznym),
- zachowywać się cicho (nie rozmawiać głośno, nie używać obrzydzających jedzenie słów, gestów i odgłosów),
- zostawić po sobie porządek (odnieść talerze, zostawić czyste miejsce na stoliku i pod nim, przysunąć krzesło do stolika),
- po skończonym posiłku niezwłocznie opuścić stołówkę,
- uczniowie niewłaściwie zachowujący się otrzymują uwagi do zeszytów spostrzeżeń, które będą brane pod uwagę przy ocenianiu zachowania.
§4
Zasady odpłatności za korzystanie z punktu wydawania posiłków
- Odpłatność za obiady jest określana przez Dyrektora Szkoły w porozumieniu z dostawcą posiłków na podstawie analizy kosztów dowozu, zakupu produktów zużywanych do przygotowania posiłków oraz kosztów utrzymania i funkcjonowania kuchni, dokonywanej przed rozpoczęciem każdego roku szkolnego.
- Opłata za korzystanie z posiłków przez uczniów szkoły obejmuje koszty produktów wykorzystanych do ich przygotowania oraz koszt dowozu.
- Opłata za korzystanie z posiłków przez osoby zatrudnione w szkole obejmuje pełny koszt przygotowania posiłku.
- W sytuacjach wzrostu kosztu produktów w trakcie roku szkolnego dopuszcza się możliwość zmiany odpłatności, po konsultacji z organem prowadzącym.
- Pierwszeństwo zakupu abonamentu mają uczniowie którzy korzystają z obiadów dofinansowanych przez GOPS oraz uczniowie korzystający ze świetlicy szkolnej, których rodzice zaznaczyli chęć korzystania z obiadów w karcie zgłoszenia do świetlicy. Rodzice uczniów uczęszczających na świetlice powinni dokonać zakupu w pierwszych dwóch dniach sprzedaży obiadów na dany miesiąc. Brak wpłaty w tych terminach oznacza, że rodzice dzieci uczęszczających do świetlicy dokonują zakupu obiadów zgodnie z kolejnością zgłoszeń.
- O zakupie przez pozostałych uczniów i pracowników szkoły decyduje kolejność zgłoszeń.
- Opłaty ustalone na podstawie ust. 1 i 2 wnosi się w okresach miesięcznych, z góry do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym następuje korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej. Dopuszcza się wpłatę w wyznaczonych przez Dyrektora Szkoły dodatkowych dniach w miesiącu za który opłata jest wnoszona.
- Każdorazowo o terminach sprzedaży obiadów informuje się społeczność szkolną poprzez ogłoszenie na tablicy ogłoszeń oraz na szkolnej stronie internetowej.
- Opłata za wrzesień i styczeń wnoszona jest do 15 dnia danego miesiąca.
- Opłaty zbierane są przez pracownika administracyjnego szkoły lub inną osobę wyznaczoną przez Dyrektora Szkoły. Osoby kupujące obiady, płacące gotówką, otrzymują pokwitowanie oraz jednorazowo elektroniczną kartę abonamentową.
- Istnieje możliwość opłacania obiadów w formie przelewu na konto PKOBP SA 09102053560000190201949676
- Odbiór kart elektronicznych dotyczących obiadów za które zapłacono przelewem odbędzie się w sekretariacie szkoły.
- Przelew powinien być dokonany wcześniej, tak aby pieniądze wpłynęły na konto szkoły najpóźniej w przedostatnim dniu miesiąca poprzedzający miesiąc objęty abonamentem.
- Nie należy dokonywać opłat przelewem w grudniu za miesiąc styczeń. Opłaty za styczeń, które wpłyną na rachunek szkoły w grudniu zostaną zwrócone na rachunek z którego zostały przelane.
- Przed dokonaniem przelewu, w przypadku jeżeli w poprzednim miesiącu były odpisy obiadów, rodzic powinien ustalić telefonicznie ilość odpisów (tel. 84 6981489
- Abonament zostanie wydany dziecku po sprawdzeniu przez pracownika czy wpłata została dokonana.
- W przypadku osób, które rozpoczną korzystanie z obiadów w trakcie roku szkolnego, przy zakupie obiadów (gotówką lub przelewem) będzie wydana elektroniczna karta zastępcza. Uczeń jest zobowiązany zwrócić kartę zastępczą przy odbiorze karty zawierającej jego imię i nazwisko.
- W przypadku nieobecności ucznia lub pracownika szkoły uprawnionego do korzystania z posiłku w stołówce szkolnej, odliczeniu podlega dzienna wysokość opłaty za korzystanie z posiłku w stołówce szkolnej za każdy dzień nieobecności w okresie dłuższym niż trzy kolejne dni.
- Warunkiem odliczenia jest poinformowanie o nieobecności dziecka lub ucznia pracownika sekretariatu szkoły (telefonicznie lub osobiście).
- Zwrot za pojedynczy lub pierwszy dzień nieobecności może być zrealizowany, jeżeli nieobecność zostanie zgłoszona w sekretariacie szkoły najpóźniej niż do godz. 10.00 dnia poprzedzającego wydania posiłku.
- Koszt niewykorzystanych obiadów odliczony będzie przy opłacie za następny miesiąc.
- W przypadku odliczeń, które miały miejsce w miesiącu czerwcu danego roku szkolnego:
- Rodzicom uczniów klas VIII zwrot wypłacany jest w kasie szkoły lub na wskazany rachunek bankowy
- Dla uczniów klas I – VII, Punktu Przedszkolnego i Oddziału Przedszkolnego, koszt obiadów będzie odliczony w miesiącu wrześniu lub na wniosek rodziców zostanie dokonany zwrot niewykorzystanej kwoty na wskazany rachunek bankowy.
- W przypadku obiadów refundowanych przez GOPS, rodzice osobiście, telefonicznie lub przez osoby trzecie mają obowiązek zgłosić do sekretariatu szkoły, wychowawców świetlicy lub wychowawcy klasy nieobecność dziecka, podając okres nieobecności.
- Każdy uczeń szkoły może zgłosić wychowawcy, pracownikowi kuchni, że jest w danym dniu głodny i chce skorzystać z posiłku, jeżeli taki będzie jeszcze na stanie kuchni. Posiłki dla takich uczniów będą wydawane na ostatniej przerwie obiadowej.
- W przypadku konieczności udzielenia pomocy w formie posiłku, Dyrektor na wniosek rodzica lub wychowawcy informuje o potrzebie udzielenia pomocy ośrodek pomocy społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania ucznia.
- O miesięcznym i jednostkowym koszcie zakupu obiadu informuje się rodziców i uczniów przez zamieszczenie informacji na stronie internetowej szkoły i tablicy ogłoszeń mieszczącej się na korytarzu szkoły.