Spędzanie wolnego czasu z rodziną

Czas spędzony z rodziną, to najpiękniejszy czas. Ma on jednak to do siebie, że często nam umyka. Skupiając się na codziennych obowiązkach, często umykają nam chwile, które dzięki naszemu zaangażowaniu mogłyby stać się najpiękniejszymi i niepowtarzalnymi. Zdajemy sobie z tego sprawę, ale chcąc się wytłumaczyć, racjonalizujemy ten stan rzeczy. A tak naprawdę wystarczy odrobina dobrej woli i własnego zaangażowania, aby czas spędzony z rodziną nabrał zupełnie innego wymiaru. To właśnie takie chwile najbardziej zapamiętujemy i chętnie wspominamy, my dorośli i nasze dzieci. Rodzicielstwo można porównać do pakowania walizki: to, co do niej teraz włożymy, wyjmiemy w przyszłości. Proces budowania relacji jest bardzo indywidualny, wymaga systematycznych działań i rodzinnego czasu spędzonego wspólnie.

Dzieci potrzebują uniwersalnych jakości w relacji z bliskimi, bezwarunkowej akceptacji i poczucia bezpieczeństwa. Potrzebują relacji, która oparta jest na wzajemnym szacunku i zaufaniu, słów, które pomagają im poznawać i rozwijać wewnętrzny potencjał. Potrzebują czasu spędzonego wspólnie z rodzicami. Żadna zabawka nie jest w stanie zastąpić tych jakości. Nie chodzi tu oczywiście o konieczność spędzania wielu godzin na wspólnych zabawach każdego dnia, ale o to co w tym czasie robimy. Oczywiście dużo też zależy od tego jakie mamy upodobania, cechy charakteru, ile potrzebujemy czasu, by się otworzyć na zabawę, rozmowę, na drugą osobę. Istotne jest też to, jak dużą mamy łatwość w wymyślaniu zabaw i to na jakim etapie rozwojowym jest dziecko.

Wspólne planowanie, wybieranie aktywności to świetna rodzinna interakcja i okazja do budowania relacji. W ten sposób uczymy się jako rodzina wyrażać i uzasadniać swoje preferencje i potrzeby. Uczymy się słuchać siebie nawzajem z uważnością i szacunkiem. Takie rozmowy dają możliwość wspólnego poszukiwania i ustalania rozwiązań odpowiadających wszystkim członkom rodziny. W momencie, gdy pojawiają się emocje i trudne sytuacje możemy wspólnie uczyć się radzić sobie z nimi.

Nawiązując do sytuacji, w której obecnie się znajdujemy, kiedy spędzamy ze sobą o wiele więcej czasu niż dotychczas, warto to wykorzystać z korzyścią dla nas i dla dzieci. Mimo istniejących ograniczeń pomysłów na wspólną zabawę rodzica i dziecka może być naprawdę wiele. A rodzice najlepiej wiedzą, jaka wspólna aktywność najlepiej odpowiada ich upodobaniom i ich dzieci.

Poniżej chciałabym przedstawić propozycje sposobów na wspólne spędzanie czasu.

  1. Gry planszowe. Warto przypomnieć sobie o nich, na pewno znajdują się w każdym domu. Nawet jeśli nie, to warto przypomnieć sobie zabawy, do których potrzebna jest tylko kartka papieru i długopis: „państwa-miasta”, „statki”, „kalambury”.
  2. Jest to świetna rozrywka dla całej rodziny. Wystarczy uruchomić komputer i wyświetlić dostępne za darmo w Internecie nagrania znanych przebojów wraz z tekstem i razem pośpiewać. Dobra zabawa gwarantowana!
  3. Kino/Teatr w domu. Nie możemy obecnie wybrać się ani do kina, ani do teatru, ale możemy urządzić sobie seans w domu, nawet z popcornem i colą. Warto wrócić do hitów sprzed lat, które są dostępne za darmo w Internecie albo wykupić pakiet dostępu do platformy z filmami. Może warto pokazać dzieciom nasze ulubione filmy, które oglądaliśmy kiedy byliśmy w ich wieku?
  4. Dekorowanie mieszkania. Dużo przyjemniej spędza się czas w przytulnym wnętrzu, może więc warto spędzić czas na wspólnym dekorowaniu mieszkania. Ten czas, który musimy teraz spędzać w domu, może warto poświęcić zajęciom, które wciąż odkładaliśmy.
  5. Kolekcjonowanie wspomnień. Pamiętajmy o naszych seniorach! Niektórzy z nich mieszkają razem z nami, inni są daleko i teraz nie możemy się z nimi spotkać co nie oznacza braku kontaktu. Warto posłuchać historii z ich młodości, które zapewne okażą się bardzo interesujące. A seniorzy z pewnością docenią czas, który im poświęciliśmy.
  6. Wspólne gotowanie. Z czynności, które wykonujemy codziennie, często automatycznie, też możemy uczynić zabawę i sposób na wzajemne poznawanie siebie. Wspólne przygotowywanie posiłków może sprawić wiele radości.
  7. Zabawy plastyczne. Lepienie, rysowanie, malowanie, możliwości jest wiele. W Internecie możemy znaleźć wiele propozycji.
  8. Czytanie książek.

 

Zachęcam także do korzystania z propozycji, które umieszczane są na naszej szkolnej platformie Microsft Teams w zespole świetlica.

 

Opracowała

Anna Burda

 

 

 

Pasek narzędzi ułatwień dostępu