Wycieczka do Zwierzyńca

Dnia 18 czerwca 2021 roku klasy I-III i trzech uczniów z Oddziału Przedszkolnego  grupy B pojechali na wycieczkę do Zwierzyńca. Niezwykłą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania ,,Kościoła na wodzie” do którego można było dojść szerokim mostem. Kościół pw. św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu potocznie zwany “na wyspie” lub “na wodzie” jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Zwierzyńca i całego Roztocza. Ze względu na swoje malownicze położenie jest również najczęściej fotografowanym obiektem regionu.  Dzieci na moście podziwiały piękne łabędzie i karmiły kaczki tam pływające. Następnie wszyscy udaliśmy się do magicznego miejsca, który przeniósł Nas w dawne czasy naszych dziadków, a mianowicie : ,,Zagrody Guciów”. Tam dzieci zapoznały się ze starymi nazwami i obyczajami, które w dzisiejszych czasach już nie funkcjonują, np.: strzecha, spichlerz, żarna, pająk, cedzak, zapiecek, pieczenie placów na płycie. Na  terenie obiektu, w otoczeniu pięknego krajobrazu, dzieci zasmakowały pieczonej kiełbaski z kija, którą same piekły przy ognisku. Po pysznym posiłku wyruszyliśmy dalej. Podziwialiśmy widoki Zwierzyńca z wieży widokowej, z której czasami można zobaczyć wędrujące tam konie. Następną atrakcją turystyczną było zwiedzanie rynku w Szczebrzeszynie, a mianowicie pomnika Chrząszcza. Tam dzieci zasmakowały pysznych lodów i deserów lodowych, odpoczywając, ciesząc się i robiąc sobie zdjęcia. Następnym etapem wycieczki było zwiedzanie dwóch muzeów, które znajdują się w Szczebrzeszynie przy restauracji ,,Klemens”. Zwiedzanie Muzeum Skarbów Ziemi i Morza było imponującą przygodą. Świetnie wyposażone muzeum poruszyło wszystkich uczestników wycieczki, każdy znalazł coś dla siebie. W  Muzeum Dawnych Rzemiosł, najbardziej aktywnymi słuchaczami były dziewczynki. Znajdowała się tam porcelana nawet z czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Najważniejszą atrakcją był ostatni wiatrak Roztocza (wiatrak typu koźlak, który obraca się wokół własnej osi) w pełni wyposażony oraz kuźnia kowalska. Końcowym etapem wycieczki był obiad w restauracji ,,Klemens”, gdzie uczniowie Naszej szkoły zachowali się wzorowo zjadając cały posiłek.
Z wycieczki do Zwierzyńca wszyscy wrócili pełni wrażeń i bardzo zadowoleni. Była to wspaniała i niezapomniana przygoda.

 

Opracowała: G. Kasprzak

 

Pasek narzędzi ułatwień dostępu